SUFIT PODWIESZANY

Decyzja o wykonaniu sufitu podwieszanego najczęściej podyktowana jest chęcią zakrycia mankamentów sufitu, bądź po prostu wykonania estetycznego elementu dekoracyjnego. Samodzielne wykonanie nie powinno sprawić nam wielu problemów. Wystarczy podstawowa wiedza w tym temacie. Nie małe chęci stworzenia oryginalnego klimatu i odrobina czasu. Jeśli planujemy wykonanie go w celach estetycznych dla przestrzeni handlowych najlepiej będzie zlecić wykonanie fachowej ekipie.

Najczęściej wykonuje się go z płyt gipsowo-kartonowych lub kasetonów. Mocowane są one za pomocą ocynkowanych profili stalowych o minimalnej grubości 0,5mm. Jest to zalecana wartość, której powinniśmy się trzymać. Zastosowanie cieńszych profili może skutkować wystąpieniem pęknięć spoin lub wypaczeniem płyt. Jeśli chodzi o sugerowane grubości płyt to możemy tu mówić o przedziale od 12,5mm do 25mm.

Konstrukcja sufitu podwieszanego jest stosunkowo lekka, co pozwala na jej montaż na każdym rodzaju stropu. Decydując się na dodatkowe elementy jak oświetlenie, wentylacja czy instalacje elektryczne powinniśmy wykonać je na odrębnej konstrukcji.

Istnieje kilka wariantów konstrukcji nośnej.

RUSZT JEDNOPOZIOMOWY POJEDYŃCZY

Stosowany w małych pomieszczeniach do 16m kw. Końce równolegle ułożonych profili, wsuwamy w te zamocowane uprzednio do ścian, po wcześniejszym ich wypoziomowaniu. Dedykowana w sytuacji kiedy nie możemy zbyt dużo obniżyć sufitu.

RUSZT JEDNOPOZIOMOWY KRZYŻOWY

Jak poprzednio stosowany dla określonej wielkości pomieszczenia. Za pomocą łączników poprzecznych mocujemy profile ułożone do siebie w sposób prostopadły.

RUSZT DWUPOZIOMOWY KRZYŻOWY

Znajduje zastosowanie w nieco większych pomieszczeniach. Mocowane łącznikami krzyżowymi prostopadłe profile, układamy w jednym kierunku. Konstrukcja wykonana w ten sposób jest dosyć wytrzymała co pozwala na umieszczenie dodatkowych obciążeń.

Gotowe rozwiązania

Jednym z wariantów jest też zakup gotowego sufitu podwieszanego w różnej formie, wielkości opatrzonego w otwory przeznaczone na oświetlenie lub nawet z gotowym oświetleniem. Jest to równie ciekawe rozwiązanie dające podobny efekt przy mniejszym nakładzie pracy.

Jeśli sufit podwieszany ma być wykonany w celu zakrycia mankamentów, możemy zastosować tzw. Gzyms oświetleniowy prosty a sam sufit pokryć farbą posiadającą nierównomierną teksturę lub kontrastowy kolor. Wykonanie dla waloru estetycznego lub zakrycia oświetlenia led, możemy osiągnąć stosując to samo rozwiązanie.

Gdzie najczęściej montujemy sufit podwieszany?

Zazwyczaj wybieramy to rozwiązanie dla zapewnienia sobie pewnego rodzaju atmosfery w pomieszczeniu którym zazwyczaj jest salon. Stosując oświetlenie z możliwością zmiany koloru lub intensywności światła nadajemy pomieszczeniu w danej chwili odpowiedni klimat.

Częstym miejscem jego montażu jest też korytarz, gdzie sufit wzbogacony oświetleniem ułatwia komunikację pomiędzy pomieszczeniami bez konieczności używania pełnego światła.

Innymi pomieszczeniami są powierzchnie handlowe, gdzie wykorzystywany jest jako element dekoracyjny.

Podział ze względu na rodzaj

  • Monolityczny

Czyli wspomniany wcześniej, wykonany przy użyciu płyt gipsowo-kartonowych. Materiał konstrukcyjny pozwala na nieograniczoną możliwość kształtowania go względem naszego zamysłu. Pomaga nadać dekoracyjny charakter danemu pomieszczeniu. Nie zalecany w miejscach gdzie planowana jest częsta zmiana aranżacji. Materiał konstrukcyjny nierozbieralny.

  • Kasetonowy

Łatwy w montażu, stosowany najczęściej w pomieszczeniach biurowych, handlowych lub edukacyjnych. Nie utrudnia dostępu do przestrzeni podstropowej. Dostosowany do różnych modułów systemowych takich jak panele oświetleniowe , wentylacyjne i klimatyzacyjne.

  • Listwowy

Jest to pokrycie całkowicie demontowalne w formie listew o długości do 6m i szerokościach w granicach 80-180mm w zależności od zapotrzebowania. Wykonane z profilowanej blachy aluminiowej o grubości 0,5 – 0,6mm. Pokrywa je lakier proszkowy.

  • Napinane

Ze względu na metodę i materiał wykonania, dostosowywane są na indywidualne zamówienie klienta. Tworzy je półprzeźroczysta folia (przepona na bazie kopolimeru polichlorku winylu) zamocowana na systemowych listwach aluminiowych. Posiada bogata bazę kolorystyczną. Przy jej użyciu możemy stworzyć np. efekt gwieździstego nieba.