Inwestycja w panele słoneczne

Panele słoneczne mogą dać gospodarstwom domowym, gospodarstwom rolnym, przedsiębiorstwom ogromne możliwości z których do końca nie zdajemy sobie sprawy. Wszystko tak naprawdę zależne jest od indywidualnych preferencji danej osoby, a dokładnie jej nieruchomości, ale dlatego wszystko wyliczane jest zawsze zgodnie z preferencjami danego klienta. Każda osoba potencjalnie zainteresowana fotowoltaiką ma prawo do tego, aby postarać się o bezzwrotne dofinansowanie lub o pożyczkę na zakup instalacji fotowoltaicznej. Zainstalowanie takiego systemu to oszczędności, które możemy przeznaczyć na inne cele. Panele słoneczne wbrew pozorom nie są drogie, a ich cena zwraca się w bardzo krótkim czasie. W większych miastach możemy je spotkać coraz częściej i jest to naprawdę dobry kierunek, ponieważ dobra energia to przyszłość. Warto inwestować w takie systemy, ponieważ mogą one przynieść nam wymierne korzyści.

Dofinansowanie na panele słoneczne przewidziane jest ze środków unijnych. Jest kilka ogólnopolskich programów, a także są pojedyncze programy lokalne. Można podzielić je na te, które dedykowane są dla rolników, dla właścicieli lub współwłaścicieli domów jednorodzinnych i dla przedsiębiorców. Czy opłaca się starać o takie dofinansowanie? Jak najbardziej. Jako przykład można tutaj wymienić program dofinansowania dla firm. To dzięki niemu można uzyskać pożyczkę do 85% kosztów kwalifikowanych lub dotację 50% kosztów kwalifikowanych. W przypadku gospodarstw rolnych można podać za przykład, że wysokość dofinansowania zależna jest od mocy całej instalacji, np. od 10 d0 50 kW beneficjent może otrzymać do 20% kosztów całej instalacji, jednak nie więcej niż 20 000 zł. Skomplikowane? Nieco, ale jeżeli ktoś załatwi sobie odpowiednią pomoc, to jak najbardziej będzie w stanie wszystko w odpowiedni sposób ogarnąć. Taką pomoc można uzyskać chociażby w firmach, które zajmują się sprzedażą paneli słonecznych na terenie całego kraju.

Magazyn energii zależy od tego, w jakim stopniu nasza instalacja będzie wykorzystywać energię. Jeżeli chodzi o gospodarstwa domowe to najczęściej stosowane są magazyny czterostronne, które mogą pomieścić do 8 kWh energii. W przypadku większych instalacji warto postawić na większe magazyny. Najnowsze modele mają pojemność aż do 40 kWh. Takie magazyny są często instalowane w przedsiębiorstwach, które chcą całkowicie zerwać z dostawami energii ze źródeł konwencjonalnych. Warto jednak pamiętać, że taki magazyn to duży wydatek, który można sfinansować ze środków unijnych lub pożyczek bankowych.