Cechy wyrzynarki z uchwytem korpusowym
W przypadku wyrzynarki z uchwytem korpusowym od razu można zauważyć, że uchwyt jest połączony z systemem obudowy silnika. Jest to prawdopodobnie wygodniejsze przy zmianie ustawień itp. Większa dokładność jest główną zaletą wyrzynarki z uchwytem korpusowym. Wynika to z niżej położonego środka ciężkości dzięki umieszczeniu uchwytu. Prowadzenie od tyłu, a nie od góry, ułatwia podążanie za linią cięcia. Jeśli w grę wchodzi wyrzynarka akumulatorowa makita – stabilność ta jest dodatkowo wspomagana przez fakt, że większość wyrzynarek z uchwytem korpusowym może być sterowana oburęcznie. Chociaż obudowa silnika działająca jako uchwyt narzędzia ma wiele zalet, oznacza to również, że uchwyt korpusu może się nagrzewać. Warto o tym pamiętać, jeśli planujesz często używać tego narzędzia.
Grubsze materiały
Cięcie grubszych materiałów jest łatwiejsze w przypadku wyrzynarki z górnym uchwytem, ponieważ ręka jest umieszczona powyżej, a nie za silnikiem. Podczas gdy obsługa jedną ręką jest normą w przypadku tych wyrzynarek, niektóre są wyposażone w dodatkowe pokrętło z przodu, aby umożliwić użycie obu rąk podczas pracy. Pozwala to na większą kontrolę, jaką zapewnia choćby wyrzynarka akumulatorowa makita.
Jednym z minusów wyrzynarki z górnym uchwytem jest jednak widoczność lub jej brak. Ponieważ uchwyt znajduje się dalej od przedmiotu obrabianego, linia cięcia jest trudniejsza do zauważenia. Dlatego może to utrudniać cięcie ciasnych krzywizn.
Wyrzynarki z górnym uchwytem są najczęściej spotykanym typem. Może to wynikać po części z faktu, że są one wygodniejsze w trzymaniu niż ich odpowiedniki z uchwytem na korpusie. Ich smukły uchwyt i ergonomiczna konstrukcja przypadają do gustu zwłaszcza majsterkowiczom.