WIZUALIZACJE WNĘTRZ 3D

Czasy kiedy aranżacja domu nie była planowana, przeminęły. Jeszcze kilka lat temu nikt z nas nie zastanawiał się nad doborem kolorów, mebli czy dodatków. To co było dostępne lub po prostu tanie, gościło w domach na dobre. Uwaga skupiała się raczej na chęci posiadania własnego lokum. Jeśli już można było sobie poszaleć, to nikomu nie przychodziło do głowy zwracanie się do projektanta, czy architekta w celu wykonania wizualizacji. Była w naszej głowie a następnie z różnym skutkiem realizowana w czasie rzeczywistym. Wykonywaliśmy co najwyżej odręczny rysunek na kawałku papieru.

Co to w ogóle jest WIZUALIZACJA 3D

Obiekty wrysowane w programie za pomocą narzędzi w nim dostępnych posiadające wysokość, szerokość ale też głębokość zostają odwzorowane dzięki czemu możemy je obejrzeć dokładnie w taki sam sposób jak fizycznie stojący obok nas mebel.

OK. To już wiemy i co dalej??

Postęp w grafice i wizualizacji otworzył nam nowe spojrzenie na przestrzeń. Stwierdzenie to odnosi się nie tylko do projektowania lecz także do budowania. Dla wielu z nas ułatwiło to osiągniecie niesamowitych efektów wizualnych i przyspieszenie realizacji zamierzeń. Wśród opinii mogą krążyć spekulacje co do kosztowności takiego przedsięwzięcia. Obalamy mit, w obecnych czasach i dostępności do internetu nie musimy ponosić żadnych kosztów finansowych. Za pomocą kilku kliknięć możemy dany obiekt obrócić, zmienić jego kolor, kształt czy teksturę. Nasza wizja jednak nam nie odpowiada? Nic prostszego, jak poprzednio parę kliknięć i zmieniamy wszystko czego nie zaakceptowaliśmy. Najnowsze technologie oferują wiele więcej. Możemy przyjrzeć się temu co jest wewnątrz, tak jakbyśmy stali w środku. Przy pomocy technologii 360st. odbędziemy wirtualny spacer po naszym salonie, kuchni czy innym pomieszczeniu. Jednak, aby do tego doszło, wymagane jest poświecenie dużego nakładu czasu i pracy przy projektowaniu jeśli chcemy zobaczyć finalną wizualizację dopiętą na ostatni guzik.

Jeden program do wszystkiego?

Wszystko zależy od efektu jaki chcemy osiągnąć. Decydując się na jeden program do wizualizacji wszystkich pomieszczeń możemy natrafić na kilka przeszkód. Jeśli będzie to wizualizacja darmowa dostępna online, jej baza gotowych produktów zazwyczaj jest ograniczona. Znaczy to dosłownie, ze nie każdą z naszych wizji będziemy mogli zrealizować w sensie dosłownym a tylko przybliżony jej kształt. Płatne wersje w znacznym stopniu pozwalają osiągnąć dokładny efekt, lecz są dosyć drogie, przez co stają się obiektem mało dostępnym dla amatora.

Przykładowymi programami w wersji darmowej lub częściowo darmowej są np.:

  • Kazaplan

Dostęp do niego możemy uzyskać z pozycji strony internetowej. Program jest darmowy i posiada dobrze rozbudowana bazę mebli, materiałów wykończeniowych i dekoracyjnych.

  • Room planner

Ułatwia wykonanie wizualizacji bez konieczności połączenia z internetem. W swojej bibliotece posiada meble, które możemy kupić w sklepach IKEA.

  • Autodesk Homestyler

Działa na podobnej zasadzie jak poprzednie programy. Warunkiem możliwości zapisania stworzonego projektu jest uprzednia rejestracja na stronie producenta.

Chcąc uzyska

lepsze wyniki lepiej skupić się na kilku programach. Możemy je dobierać w zależności od pomieszczenia dla którego chcemy wykonać wizualizację.

Programy dla przykładowych Wizualizacji:

  • kuchni – IKEA HOME PLANNER
  • łazienki – BATHROOM PLANER DURAVIT
  • salonu, wiatrołapu, sypialni – LEROY MERLIN PLANNER 3D

Przedstawione przykłady to jedynie niewielka garstka z pośród wielu. Usługi wykonania wizualizacji 3D świadczy praktycznie każdy producent z danej dziedziny. Oczywiście każdy oferuje w nich gotową bibliotekę produktów zawierającą produkty własne.

Wizualizacja 3D pomoc czy zbędny wymysł?

Każdy kto właśnie stoi przed wyzwaniem związanym z aranżacją, prawdopodobnie zadaje sobie to pytanie. Odpowiedź jest kwestią własnych potrzeb. Mimo to, musimy przyznać że możliwości jakie daje nam wykonanie wizualizacji, jest dużym ułatwieniem. Rozwiązuje dylematy, utwierdza nas w dokonywanych wyborach i pomaga stwarzać przestrzeń w sposób przemyślany. Właśnie w takim kierunku zmierza świat. Przez dokonywanie właściwych decyzji i możliwość poparcia ich zabezpieczamy się przed ewentualnymi niechcianymi kosztami.