W jaki sposób wybrać ośrodek leczenia uzależnień?

Zespół lekarzy oraz terapeutów

Ośrodek uzależnień dla młodzieży jest niezmiernie ważnym elementem w powrocie do trzeźwości. Jego wybór jest jedną z najtrudniejszych decyzji, która musi podjąć uzależniona osoba zdecydowana na leczenie w stacjonarnym ośrodku. Wymaga to przyznania się do utraty kontroli nad swoim życiem oraz także oddaleniem się od rodziny na dobrych kilka tygodni czy też nawet miesięcy. Co jest ważne dla uzależnionych osób?

Jeśli chodzi o ośrodek uzależnień dla młodzieży to jego głównym narzędziem są lekarze oraz terapeuci. Najczęściej wiedzę o danym ośrodku zdobywa się poprzez strony internetowe, dlatego powinna się zapalić nam czerwona lampka, gdy ośrodek na swojej stronie internetowej nie ma wymienionej kadry swoich specjalistów. Osoby, które zajmują się profesjonalnie terapią uzależnień są specjalistami certyfikowanymi uzależnień czy też instruktorami terapii uzależnień. W każdym ośrodku, który się zajmuje leczeniem uzależnień jest właśnie zatrudnienie psychiatry, psychologa czy też pielęgniarki. Musimy się dowiedzieć, w jakim wymiarze godzin osoby te pracują oraz jak bardzo są dostępne w razie potrzeby wszelkim pacjentom. Dobry terapeutyczny zespół poddawać się powinien superwizji systematycznej. Atutem kadry są szkolenia dodatkowe oraz także ukończone szkoły. Widać po tym, czy zespół terapeutów aktualizuje oraz poszerza swoje umiejętności oraz kwalifikacje. Kadra to element najważniejszy terapii. Bez wykwalifikowanych, kompetentnych oraz doświadczonych terapeutów niezmiernie trudno o bardzo dobry kierunek zdrowienia.

Zakres terapii

Osoba, która podchodzi krytycznie do swojego uzależnienia może mieć świadomość nawet kilku nałogów. Dobrze jest znać wszelkie swoje problemy. Dzięki temu wybierzemy ośrodek najbardziej odpowiedni. Do tego jest potrzebna wiedza minimalna o uzależnieniach. Generalnie uzależnienia się dzieli na chemiczne (narkotyki, dopalacze, leki, alkohol) oraz uzależnienia behawioralne (jedzenie, hazard, zakupy, seks, komputer). Jeśli uzależnienie występuje od kilku różnych substancji, to się mówi i uzależnieniu mieszanym czy też krzyżowym. W takowej sytuacji warto się dowiedzieć, czy wybrana placówka zajmuje się terapią uzależnień od danych substancji. Inny wariant to uzależnienie od psychoaktywnego środka oraz zachowania.

Czas terapii

Pacjentom zależy na tym, aby terapia trwała możliwie jak najkrócej. Jest to mylne podejście. Zrozumiałe jest, że dosyć trudno jest trzeźwieć daleko od rodziny oraz chce się pomóc rodzinie, tym bardziej, że nie było dawno ku temu okazji ze względu na sam ciąg. Jednak nawet intensywna, ale za krótka terapia, może nam niewiele pomóc w utrzymaniu abstynencji trwałej. Czas terapii powinien być dopasowany indywidualnie do potrzeb każdej osoby. Pomimo uzależnienia, degradacja psychiki oraz organizmu występować może w różnym nasileniu. W bardzo dużym uproszczeniu – im więcej lat brania czy też picia, tym potrzebna jest dłuższa terapeutyczna pomóc.