VIRTUAL REALITY W ARCHITEKTURZE

Wirtualna rzeczywistość już od kilku lat zdobywa coraz większą popularność nie tylko w branży rozrywkowej, ale także w przypadku świadczenia usług profesjonalnych. Jej głównym założeniem jest przeniesienie użytkowania w inny, zaproponowany przez dostawcę usługi świat bez konieczności opuszczania domu czy siedziby firmy, która oferuje te rozwiązania, a zlokalizowana jest w tym samym mieście.

Architektura czyli dziedzina kształtowania przestrzeni jest stykiem sztuki z profesją użytkową. Wirtualna rzeczywistość pozwala na przekazanie przyszłemu nabywcy zamysłu odnośnie określonej powierzchni jeszcze przed momentem jej ostatecznego powstania. Dobry program VR jest niezbędnym narzędziem w rękach każdego architekta, który chce być pewny, że jego wizja spotka się z uznaniem klienta. Zaprezentowanie budynku za pomocą wirtualnej rzeczywistości pozwala też na zachęcenie do koncepcji niezdecydowanych.

Program do wizualizacji – sposób na wykorzystanie VR w architekturze

Odpowiedni program do wizualizacji dla architekta powinien spełniać nieco inne wymagania niż program, którego przeznaczeniem będzie wykorzystywanie wirtualnej rzeczywistości w branży rozrywkowej. Najważniejszą kwestią jest sprawny i szybki silnik renderujący, który przyspieszy i usprawni cały proces przygotowawczy projektu. Jednym z często wykorzystywanych narzędzi jest silnik renderujący revit, z którym kompatybilny jest program Eyecad. Do głównych zalet tego oprogramowania należą między innymi: możliwość wprowadzania wszystkich aktualizacji w czasie rzeczywistym oraz fakt, że materiały posiadają cechy realistyczne, dzięki czemu są bardzo miarodajne, a także zaawansowany edytor tworzenia terenu i jego przekształceń.

Eyecad dostępny jest w dwóch wersjach: Start i Pro. Pierwsza z nich doskonale sprawdzi się przy tworzeniu nieco mniej zaawansowanych projektów, a druga wzbogacona jest o dodatkowe funkcje takie jak: źródła światła, środowisko, mapę świata czy możliwość tworzenia filmów. Co najważniejsze, obie wersje nabyć można w bardzo przystępnej cenie.