Taxi w Katowicach na dworzec PKP

Źródło: https://katowice.ekotaxi.pl/

Dworzec PKP w Katowicach – jeden z najczęstszych celów kursów Eko Taxi

Taxi w Katowicach na dworzec PKP to wyjątkowo popularny kurs – zarówno w przypadku bezpośredniego dojazdu, jak i odjazdu ze stacji węzłowej. Budynek dworca jest jednym z największych tego typu obiektów w całym kraju, a pod jego powierzchnią znajduje się kilkupoziomowy parking dla 1 200 samochodów. W tym miejscu dostępne są także postoje taksówek, z których przedostać można się w praktycznie dowolną część Katowic.

Nieco więcej o samym dworcu

Dworzec PKP w Katowicach położony jest w centralnej części miasta. Początkowo funkcjonował jako przelotowa stacja Kolei Górnośląskiej, jednak z czasem uległ przekształceniu w jeden z najważniejszych i największych węzłów kolejowych w całej Polsce. Z katowickiego dworca główne linie odchodzą w czterech kierunkach – do Warszawy Centralnej, Zwardonia, Legnicy i Oświęcimia. Pasażerowie mogą podróżować pociągami wszystkich kategorii, w tym wielu najpopularniejszych linii ekspresowych. Dworzec PKP w Katowicach ma według klasyfikacji najwyższą kategorię Premium. Obiekt ten jest wielofunkcyjny i składa się z wielu placówek usługowych, obsługując ponad 30 000 pasażerów na dobę.

Główny gmach przy placu Szewczyka

Główny gmach dworca PKP w Katowicach znajduje się w jego północnej części, przy placu Szewczyka 2. Stacja ta uznawana jest za największy tego typu obiekt w całej konurbacji górnośląskiej, a według kategoryzacji PKP posiada najwyższą możliwą kategorię A. Obecna architektura dworca składa się z kilkunastu żelbetowych filarów, które posiadają kształt kielichów o chropowatej powierzchni. Do jego zalet należy obecność jednopoziomowej hali o powierzchni 6000 metrów kwadratowych, dostosowanej do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz w pełni klimatyzowanej. Dworzec dysponuje też inteligentnym systemem zarządzania, a z samej hali prowadzą trzy przejścia podziemne na perony, wejścia od strony ul. Kościuszki oraz do południowego pawilonu.