PROGRAM DO PROJEKTOWANIA BIM

Projektowanie w oparciu o BIM czyli modelowanie informacji o budynku, tworząc jego zapis w postaci cyfrowej w ostatnich latach zyskuje coraz większa popularność na rynku polskim. Możliwości, jakie ze sobą niesie czyli kompleksowe podejście do projektów i tworzenia realizacji, a także zupełnie nowy i holistyczny system komunikacyjny to najważniejsze cechy, które sprawiają, że jest ono bardzo częstym wyborem wśród architektów i projektantów.

Skoro BIM jest postrzegane jako podejście kompleksowe to warto spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy możliwe jest projektowanie architektury i konstrukcji w jednym programie. Odpowiedź oczywiście brzmi tak, ponieważ przy obecnym zaawansowaniu technologicznym nie jest ciężko stworzyć program, który pozwoli na pełne wykorzystanie płynące z potencjału, jaki niesie za sobą BIM, czy też pozwoli na wykorzystanie w pełni innego podejścia, a przy tym będzie spełniał wszystkie wymagania, jakimi powinien charakteryzować się dobry program do konstrukcji.

Program Allplan, który w ostatnim czasie zyskuje coraz większa popularność wśród architektów, konstruktorów i projektantów wyposażony jest w darmową przeglądarkę BIM, która pozwala na holistyczne zarządzanie i współpracę w projektach BIM. Przeglądarkę tę można wykorzystać jako narzędzie do kompleksowej i skutecznej koordynacji działań całego zespołu projektowego, sprawować kontrolę nad powierzonymi zadaniami, a także zarządzać zmianami w projekcie i czasem realizacji.

Wykorzystywanie oprogramowania, które stworzone zostało jako nośnik technologii BIM do praktycznego prowadzenia projektów, a przy tym wyposażone zostało we wszystkie atrybuty pozwalające na przeprowadzenie efektywnej realizacji w szybkim czasie, z uwzględnieniem nawet najmniejszych detali i szczegółów pozwala na oszczędność czasu i pieniędzy. Użytkownicy w jednym oprogramowaniu znaleźć mogą cechy, które normalnie wymagałyby kilku osobnych narzędzi, z których każde mogłoby być wyposażone w zupełnie odmienny interfejs, a tam samym ich obsługa wymagałaby dodatkowego zaangażowania i nakładu pracy.