Gdyż pompy zanurzeniowe są zanurzane w wodzie, wszelkie ich składniki muszą być dobrze zaimpregnowane, aby nie doszło do zwarcia. Produkcja napędu powoduje zasysanie wody, jaka potem tłoczona jest przez wąż do miejsca przeznaczenia. Ważną właściwością wielu pomp zanurzeniowych jest ich ruchliwość: można je bez większego kłopotu wyciągnąć z jednego pojemnika oraz zamontować w innym. Niewątpliwie niezwykle powszechnie pompę zanurzeniową montuje się na stałe np. w studni. Należałoby więc wiedzieć, jaka pompa do brudnej wody sprawdzi się najlepiej.
Wodna pompa do wody brudnej – co to?
By przyciągnąć wodę ze studni, niezbędna jest pompa hydrologiczna. Co to jest za narzędzie? Pompa wodna została wymyślona już w starożytności. Wtedy narzędzie to było zasilane za pomocą siły muskułów. Obecnie na rynku dostępne są pompy elektryczne lub spalinowe. Podstawowym założeniem narzędzia jest podnoszenie mieszanek z zakresu niższego na większy czy jej przejazd z pojemnika o mniejszym ciśnieniu do pojemnika o większym ciśnieniu. Wszystko zależy od budowy narzędzia oraz jego typu. Pompa wodna przydatna jest na przykład do podlewania gleby w ogrodzie za pomocą deszczówki zgromadzonej wcześniej w beczce.
Jaką pompę dobrać: głębinową lub hydroforową?
Wszelkie pompy hydroforowe (pompy powierzchniowe, jakie łączymy w piwnicy, przy studni czy w kolejnym miejscu na przestrzeni) mają możliwość ssania wody z głębi nie przekraczającej 8 m. Na optymalną głębokość ssania ma wpływ odległość w poziomie od studni do pompy. Do rozliczeń można przyjąć, iż dla rury ssącej o profilu 1 1/4″ odcinkowi horyzontalnemu rury o rozciągłości 10m odpowiada 1m głębokości wciągania. Dla rury wciągającej 1″ należy uznać, iż 10m w poziomie gwarantuje 1,5m głębokości wciągania.