Rośliny doniczkowe nie jedynie stanowią niezwykłą ozdobę mieszkań, a również korzystnie działają na domowy klimat. Dzięki mechanizmowi fotosyntezy powiększają ilość tlenu w pomieszczeniach. Pewne odmiany mają także możliwość pochłaniania niekorzystnych składników chemicznych, takich jak dym papierosowy lub bazy wydobywające się z tworzyw syntetycznych. Rośliny doniczkowe wymagają również właściwej pielęgnacji. Podpowiadamy, jak o nie dbać, aby poprzez lata cieszyć się ich urokiem oraz pozytywnym wpływem. W związku z tymże, jak winna wyglądać uprawa i pielęgnacja roślin doniczkowych?
Kwiaty doniczkowe domowe
Nie mają w domu zupełnie łatwo, szczególnie w czasie grzejnym. Centralne ogrzewanie osusza powietrze oraz zbytnio je nagrzewa. Jesienią oraz zimą jest także mało światła co utrudnia życie wielu rodzajom kwiatów doniczkowych. Są natomiast rośliny, jakim takie warunki nie szkodzą – to je właśnie należałoby dobrać do własnych ciepłych mieszkań.
Uprawa roślin doniczkowych w domu
Uprawa roślin doniczkowych w domu jest zajęciem lubianym poprzez mnóstwo osób. By natomiast rośliny doniczkowe uprawiane w domu zdrowo rosły, należy przestrzegać ważnych reguł ich uprawy. Oto parę wskazówek co powoduje największe kłopoty w uprawie roślin doniczkowych w domu osobom niedoświadczonym oraz jakie warunki należy dać roślinom by dobrze oraz zdrowo rosły. Każdy rodzaj roślin doniczkowych uprawianych w domu wymaga indywidulanego podejścia, są natomiast pewne uniwersalne reguły, jakich należy przestrzegać w stosunku do większości roślin doniczkowych.
O czym należy pamiętać – regularna pielęgnacja roślin doniczkowych
Roślina to żywy organizm, jaki nie jedynie rośnie, jednak również może chorować czy być atakowany poprzez pasożyty (należy je systematycznie sprawdzać). Poza podlewaniem oraz wykorzystywaniem nawozów, nie wolno zapominać o przesadzaniu za mocno rozrośniętych okazów, moczeniu liści pewnych gatunków, myciu liści i usuwaniu zwiędłych kwiatów oraz pozostałych zwiędniętych fragmentów rośliny.
Podlewanie
W uprawie kwiatów doniczkowych ważne jest dobre podlewanie. Generalnie kwiaty podlewamy dwa razy w tygodniu latem, natomiast raz w tygodniu w czasie zimowym. Przy czym w parne dni można to robić częściej. Natomiast zawsze przed następnym podlaniem podłoże winno podeschnąć, jednak nie za bardzo. Jeśli podlejemy roślinę zbyt mocno to zaczną gnić korzenie, co w konsekwencji może powodować pojawieniem się infekcji grzybowej. Gdy będziemy roślinę za rzadko podlewać to w ostatnim stadium zwiędnie.
Uprawa roślin doniczkowych w domu: brak światła oraz za ciepło – podstawowe przyczyny kłopotów
Mnogość gatunków uprawianych w mieszkaniach pochodzi z rejonu tropikalnego oraz subtropikalnego. W praktyce znaczy to, iż u nas najlepiej rozwijają się w szklarniach – przy wielkiej dawce słońca (najlepiej rozrzuconego), wysokiej temperaturze latem oraz mroźnej zimą i dużej wilgoci powietrza. W mieszkaniach spełnienie wszystkich warunków nie jest możliwe. Tymczasem roślinom należałoby dać odpowiednie naświetlenie ustawiając je jak najbliżej okna czy na parapecie.