Jak wybrać idealne wino na specjalną okazję?

Wino to doskonałe towarzystwo dla każdej specjalnej okazji. By jednak wybrać właściwe, musimy zrozumieć naturę naszej uroczystości. Niezależnie od tego, czy planujemy romantyczną kolację, dużą imprezę, czy też poszukujemy idealnego prezentu, to ta właśnie okoliczność determinuje nasz wybór. Wino musi być dobrane tak aby komplementowało charakter okazji i zadowoliło podniebienia gości.

Romantyczna kolacja wymaga czegoś eleganckiego, delikatnego, co podkreśli atmosferę intymności. Duża impreza z kolei, to miejsce, gdzie lekkie białe wina lub orzeźwiające musujące mogą by być idealnym uzupełnieniem areną dużego wydarzenia. Jeśli szukamy wina na prezent, powinniśmy pomyśleć o czymś unikalnym, co zapadnie w pamięci obdarowanego.

Poznać smak swoich gości

Co jest najważniejsze przy wyborze wina na specjalną okazję? Na pewno znajomość preferencji smakowych swoich gości. Jeśli ich nie znamy, bezpiecznym wyborem będzie uniwersalne wino, które przypadnie do gustu większości osób obecnych na imprezie. Białe, lekkie i orzeźwiające, lub czerwone, pełne i bogate – to wino na tyle uniwersalne, że zadowoli różnorodne gusta.

Pamiętajmy także, że właściwe dopasowanie wina do potraw również ma olbrzymie znaczenie. Smak i zapach wina powinny komplementować smak potraw, a nie go przytłaczać. Jeśli planujemy serwować mocne, ciężkie dania, postawmy na czerwone wino. Lekkie przekąski i deski serów fantastycznie sprawdzą się z białymi winami.

Sięgnąć po pomoc sommeliera

Jeśli nasza wiedza o winach jest ograniczona, nie bójmy się poprosić o pomoc ekspertów. Sommelier w dobrym sklepie z winami lub restauracji z przyjemnością udzieli nam cennych porad, pomoże dobrać wino do okazji, potraw, a także zrozumieć jego charakter. Wiedza takiego specjalisty jest bezcenna, a jego wskazówki znacząco ułatwią nam wybór.

Sommelier to źródło wiedzy nie tylko o winach, ale także o różnych stylach i rodzajach. Pomoże nam zrozumieć różnicę między rieslingiem a chardonnay, czy między merlot a cabernet sauvignon. Jego pomoc jest szczególnie cenna, gdy szukamy wina na prezent i chcemy zaskoczyć osobę obdarowywaną czymś wyjątkowym, unikalnym.

Skupić się na jakości, a nie na cenie

Gdy wybieramy wino na specjalną okazję, można mieć pokusę, aby skupić się na wybieraniu najdroższego dostępnego na półce. To jednak nie zawsze oznacza, że będzie ono najlepsze. Należy raczej skoncentrować się na jakości wina, niż na jego cenie. W końcu chodzi o to, aby wino smakowało nam i naszym gościom, a nie o to, ile kosztowało.

Wielu producentów win oferuje doskonałe butelki w przystępnych cenach. Nie bójmy się próbować nowych marek i odmian. Możemy być zaskoczeni, jakim smakiem i jakością mogą nas zaskoczyć wino w średniej cenie. Pamiętajmy też, że wino to nie tylko napój, ale cała filozofia. Sprawa nie zawsze jest więc taka prosta, jak mogłoby się wydawać. https://winoland.com/