Dachy płaskie

Dachy płaskie kojarzą się z zadaszeniami rodem z lat 70. Tymczasem nieciekawe kostki kryte na płasko odeszły już dawno do lamusa, a nowoczesne projekty domów z płaskim dachem podbijają serca inwestorów na całym świecie.

Nowoczesne domy z płaskim dachem

Skomplikowany architektonicznie budynek, lub prosta nowoczesna bryła – jesli zdecydujemy się na dom z płaskim zadaszeniem, warto wiedzieć, że to współcześnie synonim nowoczesnego budownictwa. Dachy płaskie w budownictwie to definicja uproszczona, ponieważ “płaski dach” musi posiadać choćby minimalny spadek, pozwalający wodzie deszczowej zgodnie z grawitacją spływać z dachu, co chroni wnętrza przed zalaniem. Możliwość wykorzystania tego rozwiązania w przypadku każdej, nawet najbardziej skomplikowanej bryły budynku, pozwala na uruchomienie wyobraźni i zaprojektowanie niebanalnego domu rodem z najnowocześniejszych katalogów budowlanych. Duże przeszklenia i zastosowanie nowoczesnych materiałów budowlanych i elewacyjnych zaowocuje powstaniem energooszczędnej i funkcjonalnej przestrzeni na każdą kieszeń.

Dlaczego warto wybudować dom z płaskim dachem?

Dlaczego warto wybudować dom z płaskim dachem? Głównym powodem jest korzystna cena, ponieważ unikamy kosztów związanych z więźbą i pokryciem dachowym. Do najważniejszych zalet można zaliczyć także brak skosów, a co na tym idzie, uzyskujemy większą powierzchnię użytkową domu, tożsamą z powierzchnią parteru. Dachy płaskie mogą służyć również jako rozległy nowoczesny taras, bądź miejsce do urządzenia ogródka, trawnika z przestrzenią rekreacyjną, lub grządek warzywnych. Na płaskim dachu sprawdzą się również panele fotowoltaiczne, stanowiące niewyczerpalne źródło energii. Dachy płaskie to także niezawodne rozwiązanie w kontekście gwałtownych zdarzeń atmosferycznych takich jak wichury i trąby powietrzne. Podczas kiedy przy bardzo silnym wietrze na dachach spadzistych może nastąpić zerwanie pokrycia dachowego, lub porwanie całego dachu, płaskie zadaszenie jest zdecydowanie bardziej odporne na ssanie i parcie wiatru.