BIM DLA POLSKIEGO BUDOWNICTWA

Od kilku lat na gruncie polskiego budownictwa głośno jest o technologii BIM. Niektórzy uznają ją za chwilową modę, inni za silny trend, który jest rodzajem naśladownictwa tego, co wdrażają bardziej rozwinięte państwa, a jeszcze inni wskazuje niezaprzeczalne zalety tego typu podejścia i nie wyobrażają już sobie innego sposobu prowadzenia projektów.

Bez wątpienia modelowanie informacji o budynku zrewolucjonizowało polski rynek budownictwa, a także zmieniło całkowicie sposób podejścia do projektów. Współpraca przedstawicieli wszystkich branży i specjalizacji, którzy mają swój udział w danej koncepcji, odbywa się na każdym z etapów realizacji, co znacznie usprawnia pracę i pozwala na uniknięcie wielu pomyłek.

Projektowanie konstrukcji stalowych, projektowanie konstrukcji żelbetowych to tylko niektóre z wielu zadań, które każdy inżynier budownictwa musi wykonać w codziennej pracy. Do tego, aby realizacje te mogły być realizowane sprawnie i pomyślnie potrzebny jest odpowiedni program. W dzisiejszych czasach program ten musi być czymś więcej niż tylko narzędziem do wykonania poszczególnych elementów projektu.

BIM w przeważającej części opiera się na komunikacji i wielowymiarowej współpracy przedstawicieli wszystkich specjalizacji, a także na dążeniu do porozumienia na linii wykonawca inwestor. Odpowiednie oprogramowanie musi więc dawać możliwość wglądu w projekt wszystkim jego uczestnikom, a także umożliwiać przechowywanie informacji i dawać możliwość do wprowadzania w nim zmian w czasie rzeczywistym.

Coraz częściej wybieranym programem, który łączy w sobie cztery wysoce wyspecjalizowane narzędzia jest Prota. Jest ono stworzone specjalnie z myślą o wykonywaniu zaawansowanych projektów w oparciu o komunikację BIM, a także umożliwia wykonywanie analiz i precyzyjne projektowanie budynków. Prota to kompleksowe rozwiązania, które daje poczucie pewności i precyzji w realizowaniu projektów.