Alkohole regionalne: co piją mieszkańcy różnych części Polski?

Kultura picia w różnych regionach Polski

Polska, choć niezbyt duża pod względem powierzchni, może pochwalić się różnorodnością kulturalną, zwłaszcza w odniesieniu do zwyczajów związanych z produkcją oraz spożywaniem alkoholu. Czy to dzięki tradycji, warunkom klimatycznym, czy dostępności surowców – każdy region ma swoje ulubione trunki, które często wyraźnie odbiegają od ogólnopolskiej normy. Wielu turystów, odwiedzając Polskę, jest zaskoczonych różnorodnością i bogactwem polskiej “małpki alkohol”. małpka alkohol

Polski alkohol regionalny to przede wszystkim różnego rodzaju soki, nalewki, miody pitne, piwa, a także wódki. Warto zauważyć, że nie od dziś wiadomo, jak ważną rolę odgrywała produkcja alkoholu w życiu naszych przodków. Alkohol służył nie tylko jako źródło przyjemności, ale też jako lek, dar dla gości, a nawet środek płatniczy. Tradycje te, choć transformowane, przetrwały do dzisiaj, a polska “małpka alkohol” cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem.

Alkohole regionalne w północnej Polsce

Na północy kraju dominuje przede wszystkim produkcja wódki, a konkretnie slynnej Goldwasser – likieru na bazie wódki z dodatkiem kruszcu. Tradycja ta sięga XVII wieku i jest ściśle związana z historią Gdańska. Ciekawostką jest, że do sporządzenia tego wyjątkowego trunku używano prawdziwego, 23-karatowego złota. Wiedza o produkcji tego likieru była pilnie strzeżona i przekazywana z pokolenia na pokolenie.

Równie popularne na północy są także lokalne piwa i cydry. Warto tu wymienić choćby słynne piwo z Kaszub, czyli “Kashubian Braggot”, które jest powstaje w wyniku połączenia metod produkcji piwa i miodu pitnego, nawiązując tym samym do dawnych tradycji piwowarskich.

Alkohole regionalne w południowej Polsce

Na południu Polski dominują zdecydowanie trunki na bazie owoców. Szczególnie popularne są tu wina owocowe i nalewki. W Beskidach bardzo ceniona jest śliwowica – mocna i aromatyczna nalewka produkowana z dojrzałych śliwek. Receptura tego trunku jest dziedzictwem wielu pokoleń i stanowi część kultury regionu. Wyjątkową “małpkę alkohol” stanowi zaś nalewka wiśniowa z Zakopanego, której smak docenią amatorzy słodkich trunków.

Wyróżniającym się alkoholem regionalnym na południu Polski jest również bimber, zwłaszcza bimber podhalański. Mieszkańcy Podhala są dumni z lokalnej produkcji tego mocnego spirytusu, który rozgrzewa zimą i dodaje energii podczas długich wieczorów.

Alkohole regionalne we wschodniej Polsce

Na wschodzie Polski kultywowana jest tradycja picia krupniku. Ten gorący miód pitny z dodatkiem przypraw i ziół pija się zwłaszcza zimą, podczas mroźnych wieczorów. Krupnik jest symbolem gościnności i serdeczności, a jego receptura przekazywana jest z pokolenia na pokolenie. Godnym uwagi jest również białostocki żubrówka. Jest to wódka o charakterystycznym smaku, do produkcji której wykorzystuje się żubrową trawę.

We wschodniej Polsce spotkać również można mocne i aromatyczne nalewki owocowe. Dotyczy to szczególnie regionu lubelskiego, gdzie znaczącą rolę odgrywają jabłka i czereśnie. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom miłośników mocniej alkoholi, lokalni producenci oferują również wyjątkową “małpkę alkohol”, czyli nalewkę z czarnej porzeczki.