Architektura i BIM to pojęcia, które coraz częściej występują razem. Dlaczego BIM zyskał tak wielką popularność wśród architektów? Przede wszystkim dlatego, że jest naturalną odpowiedzią na potrzeby osób, które pracują zespołowo nad wdrażaniem zaawansowanych projektów. W proces tworzenia budynku zaangażowani są architekci, ale także logistycy, inżynierowie budowy, konstruktorzy, a także wielu innych specjalistów z innych dziedzin. Wszyscy ci, którzy mają realny wpływ na pracę nad projektem, nie przebywają w jednym pomieszczeniu, a ich spotkania często nie są możliwe wystarczająco często.
Właśnie w takim przypadku BIM jest idealnym rozwiązaniem, które znacznie usprawnia proces pracy przy projekcie, a także w znacznym stopniu poprawia komunikację. Podczas gdy w jednostkowym podejściu do projektu model 3D jest jego końcowym efektem, technologia BIM wykorzystuje go dopiero jako bazę do opracowania spójnej koncepcji. BIM pozwala na pracę nad projektem wszystkich osób, które są w niego zaangażowane w czasie rzeczywistym, z możliwością zapisywania zmian.
Poza znacznym usprawnieniem samej pracy, BIM doskonale sprawdza się też jako miejsce do przechowywania obszernej dokumentacji związanej z projektem, która do tej pory musiała zajmować ogromne powierzchnie w dodatkowo płatnych archiwach. Do pełnego wykorzystania potencjału, jakie niesie ze sobą zastosowanie BIM w architekturze konieczne jest wybranie odpowiedniego oprogramowania.
Jak wybrać odpowiedni program dla architekta, w którym możliwe będzie wykorzystanie technologii BIM?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na to, aby narzędzie było intuicyjne w obsłudze, a jego funkcje w pełni odpowiadały potrzebom wynikającym z charakteru prowadzonych projektów. Jednym z programów, który zyskuje coraz większa popularność wśród specjalistów w dziedzinie architektury jest ArchLineXP. Program ten jest wysoce wyspecjalizowanym narzędziem do projektowania BIM, posiada także funkcje projektowania wnętrz. https://www.archline-polska.pl/architektura-bim/