Przęsło ogrodzeniowe ocynkowane

Źródło: https://eurometogrodzenia.pl/

Dlaczego przęsła ogrodzeniowe ocynkowane są tak popularnym rozwiązaniem?

Przęsło ogrodzeniowe ocynkowane jest rozwiązaniem coraz popularniejszym w nowoczesnym budownictwie. Wynika to z wytrzymałości zastosowanego materiału. W miejskich warunkach środowiska korozyjnego, stal ocynkowana wykazuje nawet kilkaset razy większą odporność na korozję od stali nieocynkowanej. Wynika to z potencjału standardowego cynku, który w porównaniu do potencjału żelaza jest znacznie bardziej elektroujemny. Nawet w przypadku przerwania powłoki cynkowej, zapewnia ona ochronę przeciwkorozyjną materiałowi bazowemu na skutek tzw. zjawiska ochrony katodowej.

Sposoby cynkowania przęseł ogrodzeniowych

Przęsła ogrodzeniowe cynkowane są przede wszystkim w celach ochronnych. Metaliczna powłoka skutecznie izoluje stal od środowiska, a także jako pierwsza ulega utlenieniu. Niższy potencjał korozyjny cynku pozwala na utworzenie powłoki anodowej, która przy wzroście temperatury powyżej 60 stopni Celsjusza może stać się powłoką katodową. W ten sposób cynkowanie chroni stal przed korozją. Cynkowanie może być przeprowadzone różnymi metodami. W przypadku przęseł ma to szczególne znaczenie, ze względu na różnice w jakości uzyskanej ochrony. Najczęściej praktykowane sposoby to cynkowanie galwaniczne oraz ogniowe.

Cynkowanie galwaniczne

Przęsła ogrodzeniowe poddane cynkowaniu galwanicznemu posiadają jednolitą, gładką i stosunkowo cienką powłokę cynkową. Wykorzystanie tej metody pozwala na uniknięcie powstania zgrubień i nadlewów, co nadaje wyrobom estetyczny wygląd pod powłoką farby proszkowej. Nakładana warstwa cynku galwanicznego jest cieńsza niż w przypadku cynkowania ogniowego. Przekłada się to na nieco mniejszą trwałość zabezpieczania antykorozyjnego. Do wad tej metody należy także ryzyko niedocynkowania wyrobu w trudno dostępnych miejscach.