Biuro Prasowe

Libura: Kryzys wokół służby zdrowia to zmarnowana szansa

 

Kryzys wokół służby zdrowia to zmarnowana szansa. Został szybko sprofilowany jako kryzys roszczeniowy dotyczący przede wszystkim płac. Tymczasem tak naprawdę on jest zmianą pokoleniową. Przyszli młodzi lekarze, którzy stwierdzili, że się nie odnajdują w dotychczasowych strukturach i w skomplikowanej ścieżce kariery, która wskazuje ich na bardzo długą niesamodzielność. Można to uznać jako problem, ale to przede wszystkim jest szansa na zmianę modelu kształcenia i kariery zawodowej w służbie zdrowia, która uczyniłaby ich karierę bardziej przyjazną – powiedziała w Polskim Radiu 24 ekspert Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego ds. służby zdrowia Maria Libura.

Kryzys związany z młodymi lekarzami nie dotyczy tylko Polski. W ostatnich dniach na Litwie lekarze wyszli na ulicę z podobnymi postulatami. Również w krajach wysokorozwiniętych jak choćby w Anglii pojawiły się protesty młodych lekarzy związane z niskimi płacami, problemem kredytów zaciągniętych na sfinansowanie studiów oraz nadgodzinami. To jest kryzys globalny, który pokazuje, że młode pokolenie lekarzy nie godzi się na dotychczasowy model kariery lekarza i chce pracować inaczej, mając więcej czasu na życie prywatne –  wyjaśniła ekspert CA KJ.

[ODSŁUCHAJ CAŁĄ AUDYCJĘ]

Jednak mimo, że ten kryzys jest ponadnarodowy. Polska nie może czekać aż ktoś inny zaproponuje trafne rozwiązanie. Jesteśmy w gorszej sytuacji, dlatego że nie stać nas na ściąganie lekarzy wykształconych w innych krajach Unii Europejskiej jak to się dzieje w przypadku Anglii. Potrzebujemy więc innowacyjnego rozwiązania. Szukając go warto posłuchać młodych lekarzy, którym zależy na bardziej przyjaznym środowisku pracy – podsumowała.

 

 


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności