Biuro Prasowe

Sajduk w „Jedynce”: Polska nie zablokuje integracji europejskich armii

 

Władze Unii Europejskiej podejmują działania, które długofalowo mogą doprowadzić do powstania armii europejskiej. Teraz nie mówimy już tylko o inicjatywach politycznych, ale również o realnym finansowaniu tego co jest fundamentem sił zbrojnych czyli badań i wdrażania nowych typów uzbrojenia. W dłuższej perspektywie pozwoli to ujednolicić wyposażenie armii europejskich i na tej podstawie stopniowo będzie budowana coraz silniejsza integracja, która w odpowiednim klimacie politycznym może doprowadzić do powstania europejskich sił zbrojnych – mówił w Radiowej Jedynce dr Błażej Sajduk. Nasz ekspert był gościem Krzysztofa Grzesiowskiego w audycji Polska i Świat.

[ODSŁUCHAJ AUDYCJI(od 14:15)]

Kraje członkowskie UE wydają na siły zbrojne blisko połowę tego co Stany Zjednoczone osiągając raptem 15% efektywności w porównaniu do USA. Zdaniem Komisji Europejskiej wynika to z rozdrobnienia poszczególnych armii, które wykorzystują blisko 180 rodzajów uzbrojenia. Tymczasem armia Stanów Zjednoczonych posiada tylko 30 rodzajów uzbrojenia, dzięki czemu jest w stanie efektywniej wykorzystywać finansowanie. – przypomina ekspert CA KJ ds. edukacji i bezpieczeństwa narodowego.

Polska nie ma szans na zablokowanie integracji europejskich armii. Wydaje się więc, że powinniśmy zaangażować się w ten proces, żeby mieć możliwość wpływania na jego kształt. Pozostając poza tym procesem istnieje zagrożenie, że w dłuższej perspektywie przyjdzie nam za to zapłacić bardzo wysoką cenę – ostrzega nasz ekspert.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności