Biuro Prasowe

Musiałek w TVP Info: Kluczowe jest pytanie o interes Polski

 

Kluczowe pytanie w sporze o kandydatury na szefa Rady dotyczy interesu Polski. Wątpliwości budzi zarówno to, czy rząd dobrze zrobił wystawiając przeciwko Donaldowi Tuskowi kandydaturę Jacka Saryusza-Wolskiego jak i to, czy Donald Tusk słusznie zrobił lekceważąc potrzebę przekonania rządu do poparcia swojej kandydatury. Szerzej powinniśmy zapytać, czy chłodne relacje między polskim rządem a Tuskiem nie są niekorzystne dla Polski – mówił dziś rano w TVP Info Paweł Musiałek, członek zarządu Klubu Jagiellońskiego i ekspert CA KJ ds. międzynarodowych.

W polityce zawsze lepiej wstrzymać się od jednoznacznego wskazywania jednego ze scenariuszy, ale gdy porównamy szanse Donalda Tuska i Jacka Saryusza-Wolskiego to po stronie obecnego przewodniczącego Rady jest zdecydowana przewaga – ocenił. Trudno mówić o jakiś politycznym precedensie w procedurze wyboru przewodniczącego. Musimy pamiętać, że ta funkcja jest bardzo świeża, powstała po Traktacie Lizbońskim. Takie precedensy dopiero się tworzą – przypomniał.

Warto podkreślić jedną rzecz. Funkcja przewodniczącego formalnie, traktatowo nie jest mocna: chodzi o  przewodniczenie obradom i przygotowywanie agendy. Ale to, jaką realną treścią zostanie wypełniona – to już zależy od umiejętności poruszania się po europejskich korytarzach, na przykład >pakietowania< pewnych spraw. Trudno więc prosto ocenić kadencje Donalda Tuska, bo nie znamy wielu kuluarowych szczegółów. Jednak na pewno w wielu kwestiach wspierał stanowisko, które jest zbieżne z polskim interesem. Nie może tego mówić wprost, że działa w interesie Polski, ale w praktyce wspierał takie rozwiązania, choćby podkreślając, że Unia Europejska musi się integrować w całości, a nie jako >rdzeń< i >peryferia< – przekonywał.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy
   Bartosz Jakubowski

   Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy

    
   Zakończenie w 2015 roku możliwości wydatkowania środków z Funduszu Spójności na tabor kolejowy znacząco zmniejszyło zapał inwestycyjny PKP Intercity i samorządów w tej dziedzinie. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można przyjąć, że gdyby PKP Intercity mogło skorzystać z funduszy unijnych, to już dawno zamówiłoby kolejne 10 Dartów z bydgoskiej Pesy.

 • PUBLIKACJE
  • RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi
   dr Bartłomiej Biga

   RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi

    
   Działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim – takich jak ZAiKS , STOART, SWAP czy ZPAV – towarzyszy szereg absurdów i patologii. Tylko w 2015 odnotowały one łączne przychody z opłat za eksploatację praw autorskich na kwotę ponad 611 milionów złotych. Zebrały też pokaźny majątek: sam ZAiKS wykazuje w swoich sprawozdaniach wartość inwestycji krótkoterminowych na kwotę ponad miliarda złotych. – Organizacje te muszą być poddawane znacznie...

   Czytaj więcej

 • AKTUALNOŚCI