Biuro Prasowe

Grosse: nie chodzi tylko o personalia, ale też wizję integracji

 

Donald Tusk jest wciąż mocnym, najmocniejszym kandydatem w tej rozgrywce. Pytanie: czy ta demonstracja niechęci ze strony obecnego polskiego rządu, który ma jednak niskie stosunkowo notowania raczej zaszkodzi Tuskowi, czy mu pomoże? Sądzę, że paradoksalnie może mu pomóc bardziej niż przeszkodzić – ocenił w rozmowie z Polską Agencją Prasową prof. Grzegorz Tomasz Grosse, ekspert ds. europejskich i współpracownik CA KJ.

Autor niedawnej analizy CA KJ zwrócił uwagę, że wybór przewodniczącego Rady Europejskiej jest dla Polski okazją, aby pokazać swoją wizję przyszłości integracji europejskiej. Jesteśmy w tej chwili pomiędzy kolejnymi szczytami, które tego dotyczą. Polski rząd nie tylko mówi, czy lubi Donalda Tuska, czy ten kandydat jest dobry, czy niedobry. Odczytuję to jako pewnego rodzaju konfrontację różnych wizji przyszłości integracji europejskiej, w szczególności, jak stanowiska w UE mają korespondować z polityką krajową i z rolą państw członkowskich Unii – mówił Grosse.

[Przeczytaj depeszę PAP]

W wizji polskiego rządu osoby piastujące stanowiska w Unii nie są tylko przedstawicielami UE, ale mają w dużym stopniu kooperować z władzami narodowymi, są przedstawicielami władz narodowych przy instytucjach europejskich – podkreślił.

Przypominamy, że niedawną publikację Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego autorstwa prof. Grosse możecie zupełnie za darmo pobrać tutaj.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy
   Bartosz Jakubowski

   Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy

    
   Zakończenie w 2015 roku możliwości wydatkowania środków z Funduszu Spójności na tabor kolejowy znacząco zmniejszyło zapał inwestycyjny PKP Intercity i samorządów w tej dziedzinie. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można przyjąć, że gdyby PKP Intercity mogło skorzystać z funduszy unijnych, to już dawno zamówiłoby kolejne 10 Dartów z bydgoskiej Pesy.

 • PUBLIKACJE
  • RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi
   dr Bartłomiej Biga

   RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi

    
   Działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim – takich jak ZAiKS , STOART, SWAP czy ZPAV – towarzyszy szereg absurdów i patologii. Tylko w 2015 odnotowały one łączne przychody z opłat za eksploatację praw autorskich na kwotę ponad 611 milionów złotych. Zebrały też pokaźny majątek: sam ZAiKS wykazuje w swoich sprawozdaniach wartość inwestycji krótkoterminowych na kwotę ponad miliarda złotych. – Organizacje te muszą być poddawane znacznie...

   Czytaj więcej

 • AKTUALNOŚCI