Biuro Prasowe

Kędzierski: Istnieje ryzyko powstania Unii wielu prędkości

 

Na problemy Unii Europejskiej należy spojrzeć z dwóch perspektyw. Po pierwsze, nie ograniczają się one do kryzysu migracyjnego lub kryzysu tożsamościowego. Po drugie, zakres pięciu scenariuszy przedstawionych przez Jean-Claude’a Junckera jest tak rozległy, że obejmują one z jednej strony możliwość rozpadu Unii, a z drugiej ścisłą integrację Wspólnoty – mówił w Radiu Kraków dr Marcin Kędzierski, szef Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Najbardziej prawdopodobny wydaje się scenariusz dotyczący tzw. koalicji chętnych. Przewiduje on sytuację, w której państwa same wybierają sobie obszary przyszłej współpracy. Taka opcja jest ryzykowna dla Polski, bo może oznaczać stworzenie Unii nie dwóch, a wielu prędkości – wyjaśnił.

[POSŁUCHAJ ROZMOWY]

Należy podkreślić, że Unia już staje się Unią dwóch prędkości. Zbliżenie polsko-niemieckie w ostatnim czasie pokazuje jednak, że Polska ma szansę być w tej „pierwszej prędkości”. Jednakże, wymaga to bardzo dużej inicjatywy i wyobraźni polskich władz w najbliższym okresie – stwierdził Kędzierski.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności