Biuro Prasowe

Lang: Rosja przyznaje, że Donbas należy do Ukrainy

 

Prezydent Rosji Władimir Putin wydał dekret, w którym uznano dokumenty wydawane przez separatystyczne republiki Ługańska i Doniecka swoim obywatelom. Oznacza to, że obywatele tych regionów będą mogli zalegalizować swój pobyt w samej Federacji Rosyjskiej. Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko określił to działanie jako formalne potwierdzenie okupacji wschodu Ukrainy.

Należy podkreślić, że w oficjalnym dekrecie prezydenta Władimira Putina nie zostały wymienione ani Doniecka Republika Ludowa, ani Ługańska Republika Ludowa. Jest to jedynie uznanie dokumentów wydawanych przez niektóre rejony donieckiego i ługańskiego obwodu Ukrainy. Niejako więc w tym dekrecie przyznaje się, że obszar Donbasu należy do Ukrainy – mówiła w poniedziałek w programie „To był dzień na świecie” na antenie Polsat News Dwa ekspert CA KJ ds. Ukrainy Paulina Lang.

[ZOBACZ NAGRANIE]

Dekret ten został wydany z dwóch przyczyn. Po pierwsze, jest to kolejna prowokacja ze strony Moskwy, która ma na celu przełamanie sytuacji w Donbasie i zdecydowanie czy zostanie z powrotem włączony do Ukrainy. Z drugiej strony zostawia to Rosji możliwość utrzymania status quo w Donbasie i uspokojenia sytuacji wewnątrz samych republik – przekonywała Lang.

Reakcja Kijowa na ustanowiony dekret wynika przede wszystkim z obawy, że Rosja będzie próbowała za wszelką cenę wymusić na Zachodzie pokojowe rozwiązanie konfliktu i włączenie Donbasu do Ukrainy bez udziału samych Ukraińców. W obecnej sytuacji wydaje się to niekorzystne dla Ukrainy z powodu złej sytuacji gospodarczej w tym regionie, nastawienia społeczeństwa Donbasu do samej Ukrainy oraz niepewności co do przebiegu takiego włączenia – wyjaśniała nasza ekspert.

 

 


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy
   Bartosz Jakubowski

   Monopol PKP Intercity uderzy w polskie firmy

    
   Zakończenie w 2015 roku możliwości wydatkowania środków z Funduszu Spójności na tabor kolejowy znacząco zmniejszyło zapał inwestycyjny PKP Intercity i samorządów w tej dziedzinie. Z prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością można przyjąć, że gdyby PKP Intercity mogło skorzystać z funduszy unijnych, to już dawno zamówiłoby kolejne 10 Dartów z bydgoskiej Pesy.

 • PUBLIKACJE
  • RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi
   dr Bartłomiej Biga

   RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi

    
   Działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim – takich jak ZAiKS , STOART, SWAP czy ZPAV – towarzyszy szereg absurdów i patologii. Tylko w 2015 odnotowały one łączne przychody z opłat za eksploatację praw autorskich na kwotę ponad 611 milionów złotych. Zebrały też pokaźny majątek: sam ZAiKS wykazuje w swoich sprawozdaniach wartość inwestycji krótkoterminowych na kwotę ponad miliarda złotych. – Organizacje te muszą być poddawane znacznie...

   Czytaj więcej

 • AKTUALNOŚCI