Biuro Prasowe

Ważny apel ekspertów: Budujmy polsko-niemieckie przywództwo w UE

 

Nie będzie przesady w stwierdzeniu, że dzisiejsza potęga eksportowa Niemiec jest silnie skorelowana z sukcesem modernizacyjnym państw naszego regionu, przez co nasze relacje z roku na rok stają się coraz bardziej symetryczne. Wbrew części przekazów medialnych udało się nam wspólnie dokonać historycznego dzieła zbliżenia naszych narodów. Jeszcze w 1993 roku 53 proc. naszych rodaków deklarowało niechęć wobec zachodnich sąsiadów, a w 2015 roku odsetek ten spadł do 22 proc. – wyliczają dziś na łamach Rzeczpospolitej dr Marcin Kędzierski i Tomasz F. Krawczyk, eksperci Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

[Zachęcamy do lektury pełnej wersji tekstu!]

Zachęcamy rządy w Berlinie i Warszawie do podjęcia działań zmierzających do odnowienia partnerstwa pomiędzy naszymi krajami. To >partnerstwo w przywództwie< jest kluczowe zarówno dla UE, jak i dla NATO. Jednocześnie wzywamy elity naszych społeczeństw, w tym zwłaszcza przedstawicieli świata mediów, do rezygnacji ze stygmatyzującej retoryki i budowania wzajemnego zrozumienia oraz zaufania, opierając się na prawdzie, która jest fundamentem partnerstwa – apelują eksperci.

 

 


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności