Biuro Prasowe

Mazur w „Trójce”: Korupcja zmieniła charakter

 

Zmienia się charakter korupcji. Taka „typowa” korupcja, kiedy ktoś przynosi kopertę do urzędnika, jest coraz mniejszym problemem – mówił we wtorek w Radiowej Trójcie prezes Klubu Jagiellońskiego i ekspert CA KJ dr Krzysztof Mazur. Nasz ekspert był gościem Kuby Strzyczkowskiego w audycji Za, a nawet przeciw.

[ODSŁUCHAJ AUDYCJI]

W społeczeństwie sieciowym, w którym żyjemy coraz częściej mamy do czynienia z jej bardziej subtelnym charakterem. Mam na myśli na przykład powiązania, które widać na przykład w polityce innowacyjnej kraju, gdzie te same osoby, które oceniają wnioski, są bezpośrednio zainteresowane realizacją danej inwestycji. Dużo trudniejsze jest pokazanie, gdzie te zależności realnie są: to ma charakter wzajemnych relacji między nauką, biznesem i administracją – przekonywał Mazur.

Ciekawym przykładem nowego, bardziej wysublimowanego charakteru korupcji są także nagrody gospodarcze czy polityczne przyznawane często przez periodyki. Z jednej strony czasopisma nagradzają polityka czy przedsiębiorcę, z drugiej – zamieszczają później zależne od niego reklamy. To znów przypadek niejasnej zależności – zwracał uwagę.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności