Biuro Prasowe

Mazur w „Trójce”: Korupcja zmieniła charakter

 

Zmienia się charakter korupcji. Taka „typowa” korupcja, kiedy ktoś przynosi kopertę do urzędnika, jest coraz mniejszym problemem – mówił we wtorek w Radiowej Trójcie prezes Klubu Jagiellońskiego i ekspert CA KJ dr Krzysztof Mazur. Nasz ekspert był gościem Kuby Strzyczkowskiego w audycji Za, a nawet przeciw.

[ODSŁUCHAJ AUDYCJI]

W społeczeństwie sieciowym, w którym żyjemy coraz częściej mamy do czynienia z jej bardziej subtelnym charakterem. Mam na myśli na przykład powiązania, które widać na przykład w polityce innowacyjnej kraju, gdzie te same osoby, które oceniają wnioski, są bezpośrednio zainteresowane realizacją danej inwestycji. Dużo trudniejsze jest pokazanie, gdzie te zależności realnie są: to ma charakter wzajemnych relacji między nauką, biznesem i administracją – przekonywał Mazur.

Ciekawym przykładem nowego, bardziej wysublimowanego charakteru korupcji są także nagrody gospodarcze czy polityczne przyznawane często przez periodyki. Z jednej strony czasopisma nagradzają polityka czy przedsiębiorcę, z drugiej – zamieszczają później zależne od niego reklamy. To znów przypadek niejasnej zależności – zwracał uwagę.


Biuro Prasowe
Biuro Prasowe
Cenisz nasze działania? Pomóż rozwijać Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego! Przekaż nam 1% podatku. Nasz KRS to: 0000128315
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • Ministerstwo nie naprawi konstrukcji zawodu komornika
   dr Jacek Sokołowski

   Ministerstwo nie naprawi konstrukcji zawodu komornika

    
   Pod koniec maja do Sejmu trafił rządowy projekt ustawy o komornikach sądowych. Propozycja Ministerstwa Sprawiedliwości to mieszanka sensownych pomysłów, garści nierozwiązanych (ale na nowo skomplikowanych) problemów przeniesionych z poprzedniego stanu prawnego oraz kilku ekstrawagancji. Próba „naprawy” tego zawodu bez fundamentalnych zmian w jego konstrukcji może skończyć się paraliżem postępowań egzekucyjnych oraz odejściem wielu komorników z zawodu.

 • PUBLIKACJE
  • Na Północ zwrot
   Adam Balcer

   RAPORT: Na Północ zwrot! Szanse i przeszkody we współpracy z państwami skandynawskimi

    
   Polska powinna ustanowić strategiczne partnerstwo z krajami Rady Nordyckiej jako naturalnymi sojusznikami – proponuje w najnowszym raporcie pt. „Na Północ zwrot! Szanse i przeszkody we współpracy Polski z państwami skandynawskimi” Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. To konieczne w sytuacji postępującego procesu budowy Europy kilku prędkości, w której rdzeń będzie stanowiła strefa euro, utrzymującego się zagrożenia ze strony neoimperialnej Rosji dla regionu Europy Środkowo-Wschodniej oraz konieczności dokonania...

   Czytaj więcej

 • AKTUALNOŚCI