prof. Tomasz Grzegorz Grosse

Mikrokomentarz: Reelekcja Tuska nie jest zagrożona

 

– Wybór Antonio Tajaniego na szefa Parlamentu Europejskiego ma niewielki wpływ na reelekcję Donalda Tuska – twierdzi prof. Tomasz Grzegorz Grosse, współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, ekspert ds. europejskich. Jak podkreśla, ten wybór dokona się w Radzie Europejskiej (RE), a tam inne czynniki będą brały górę. Tusk jest uważany za silnego polityka, który ma coś do powiedzenia, a jednocześnie nie wywodzi się z największych państw członkowskich (tj. z Francji, Niemiec).  – Wśród szefów państw w RE jest siedmiu liberałów i dziewięciu chadeków, mają więc przewagę. Ponadto wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga zgody wszystkich państw członkowskich – wyjaśnia ekspert.

Zdaniem prof. Grosse konsekwencje polityczne wyboru Antonio Tajaniego na szefa PE są raczej korzystne dla Polski. – Nowa koalicja wybierająca Tajaniego ma szansę na większy dystans w sprawie dyskusji o praworządności w Polsce – ocenia współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Ponadto socjalista forsowałby program ograniczający liberalny rynek wewnętrzny, co mogłoby również odbić się na interesach naszego kraju.

Jak zaznacza ekspert ds. europejskich, duże znaczenie ma to, że tzw. wielka koalicja socjalistów z chadekami, która funkcjonowała w Parlamencie Europejskim, została zerwana. – To może mieć konsekwencje dla przyszłych prac parlamentu. Prawdopodobnie pojawi się więcej kontrowersji i mniej spraw będzie procedowanych. Nowa koalicja, składająca się z chadeków, konserwatystów (ECR) i liberałów, którzy w głównej mierze wsparli nowego szefa PE, będzie miała większy wpływ na europarlament. Ponieważ wśród nich są ugrupowania kojarzone z eurosceptycyzmem, może to spowodować brak spójności w pracach parlamentu – uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.


prof. Tomasz Grzegorz Grosse
prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Ekspert CA KJ ds. europejskich, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
< Powrót do listy Aktualności