prof. Tomasz Grzegorz Grosse

Mikrokomentarz: Reelekcja Tuska nie jest zagrożona

 

– Wybór Antonio Tajaniego na szefa Parlamentu Europejskiego ma niewielki wpływ na reelekcję Donalda Tuska – twierdzi prof. Tomasz Grzegorz Grosse, współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, ekspert ds. europejskich. Jak podkreśla, ten wybór dokona się w Radzie Europejskiej (RE), a tam inne czynniki będą brały górę. Tusk jest uważany za silnego polityka, który ma coś do powiedzenia, a jednocześnie nie wywodzi się z największych państw członkowskich (tj. z Francji, Niemiec).  – Wśród szefów państw w RE jest siedmiu liberałów i dziewięciu chadeków, mają więc przewagę. Ponadto wybór przewodniczącego Rady Europejskiej nie wymaga zgody wszystkich państw członkowskich – wyjaśnia ekspert.

Zdaniem prof. Grosse konsekwencje polityczne wyboru Antonio Tajaniego na szefa PE są raczej korzystne dla Polski. – Nowa koalicja wybierająca Tajaniego ma szansę na większy dystans w sprawie dyskusji o praworządności w Polsce – ocenia współpracownik Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego. – Ponadto socjalista forsowałby program ograniczający liberalny rynek wewnętrzny, co mogłoby również odbić się na interesach naszego kraju.

Jak zaznacza ekspert ds. europejskich, duże znaczenie ma to, że tzw. wielka koalicja socjalistów z chadekami, która funkcjonowała w Parlamencie Europejskim, została zerwana. – To może mieć konsekwencje dla przyszłych prac parlamentu. Prawdopodobnie pojawi się więcej kontrowersji i mniej spraw będzie procedowanych. Nowa koalicja, składająca się z chadeków, konserwatystów (ECR) i liberałów, którzy w głównej mierze wsparli nowego szefa PE, będzie miała większy wpływ na europarlament. Ponieważ wśród nich są ugrupowania kojarzone z eurosceptycyzmem, może to spowodować brak spójności w pracach parlamentu – uważa prof. Tomasz Grzegorz Grosse z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.


prof. Tomasz Grzegorz Grosse
prof. Tomasz Grzegorz Grosse
Ekspert CA KJ ds. europejskich, profesor Uniwersytetu Warszawskiego.
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • 09.10.2011 Warszawa Wybory Parlamentarne 2011 N/z mieszkancy stolicy oddaja glosy w lokalach wyborczych
fot. Andrzej Stawinski/REPORTER
   Tomasz Zakrzewski

   Partyjne listy wyborcze nie naprawią samorządów

    
   Zaprezentowany przez Prawo i Sprawiedliwość projekt nazywany potocznie zmianami w ordynacji wyborczej ma na celu zwiększenie udziału obywateli w funkcjonowaniu samorządów. Przedstawione propozycje, mimo, że w niektórych aspektach pozytywne, nie wnoszą nic rewolucyjnego. Niestety, proponowane zmiany w wyborze członków Państwowej Komisji Wyborczej grożą jej upolitycznieniem, a odejście od jednomandatowych okręgów wyborczych w gminach wywoła upartyjnienie lokalnych rad. Grupa posłów Prawa i Sprawiedliwości 10 listopada 2017...

   Read More

 • PUBLIKACJE
  • RAPORT: Rewolucja i równowaga. Założenia kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości
   dr Jacek Sokołowski

   RAPORT: Rewolucja i równowaga. Założenia kompleksowej reformy wymiaru sprawiedliwości

    
   Realizacja społecznych funkcji sądownictwa w nowoczesnym państwie wymaga delegowania na sędziów niezbędnego zakresu władzy. Sądownictwo musi być autonomiczne wobec pozostałych struktur władzy państwowej właśnie dlatego, że w przeciwnym wypadku nie będzie w stanie zapewnić ani utrwalenia wzorców, ani kreacji nowych, ani też legitymizacji państwa jako całości. Trójpodział władzy nie jest abstrakcyjną wartością, lecz funkcjonalną zależnością, na której swój sukces rozwojowy oparły państwa Zachodu – pisze w...

   Read More

 • AKTUALNOŚCI