Ilona Węgrzyn

Pierwszy rok działalności CA KJ za nami

 

Rok temu, 14 września 2015 roku, na Stadionie Narodowym zainaugurowaliśmy działalność naszego profesjonalnego think tanku: Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Co udało nam się zrobić przez ten rok?

 1. Staliśmy się najaktywniejszym polskim think tankiem. Zgromadziliśmy zróżnicowane grono znakomitych ekspertów i opublikowaliśmy w tym czasie dokładnie 111 autorskich komentarzy eksperckich publikowanych na www.cakj.pl, które regularnie trafiają do Was, a także dziennikarzy i posłów.
 2. Podnosimy poziom debaty publicznej: regularnie jesteśmy obecni w mediach: ogólnopolskich i lokalnych, „nowych” i „starych”, lewicowych i prawicowych, głównonurtowych i tematycznych. Nasze tematy trafiały na strony główne największych polskich portali, okładki dzienników i do głównych wydań serwisów informacyjnych. Tylko w lipcu i sierpniu mimo wakacji nasi eksperci byli w mediach 121 razy, czyli średnio dwa razy dziennie.
 3. Opublikowaliśmy szereg ważnych, większych publikacji: 9 analiz i raportów dotyczących państwa, transportu, obronności, innowacyjności, budownictwa, polskiej polityki europejskiej, szkolnictwa wyższego i podatków.
 4. Wprowadziliśmy do debaty publicznej nowe wątki: m.in. szacując poziom ubytku w podatku CIT będącego efektem wyprowadzania dochodów zagranicę czy zwracając uwagę na potrzebę przeciwstawienia się resortowemu zarządzaniu krajem i budowy sterownego państwa z prawdziwego zdarzenia z centrum strategicznym i decyzyjnym.
 5. Uczestniczyliśmy w szeregu ważnych debat, konferencji i seminariów w Polsce i zagranicą.
 6. Na potrzeby Pola. Zabierz ją na zakupy stworzyliśmy algorytm oceny „polskości”, dzięki któremu precyzyjną informację na temat danej firmy codziennie może pozyskiwać już ponad 300 000 użytkowników aplikacji.
 7. Jako jedyni zaproponowaliśmy w debacie o Trybunale Konstytucyjnym rozwiązanie kompromisowe, które zostało poparte przez polityków tak różnych opcji jak Kukiz’15, Nowoczesna, Prawo i Sprawiedliwość, Komitet Obrony Demokracji, a także zostało przedstawione jako rekomendacja Komisji Weneckiej dla Polski…

Moglibyśmy jeszcze tak długo wyliczać – ale choćby dla powyższych siedmiu sukcesów warto było tworzyć think tank.

To wszystko jest możliwe dzięki naszym Darczyńcom, Ekspertom, Sympatykom, Wolontariuszom oraz Zespołowi Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego.

Jeżeli chcecie, by kolejny rok był jeszcze bardziej owocny – wesprzyjcie rozwój CA KJ finansowo:

Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego
89 2490 0005 0000 4520 9401 3436


Ilona Węgrzyn
Ilona Węgrzyn
Biuro Prasowe CA KJ, specjalista ds. komunikacji zewnętrznej
< Powrót do listy Aktualności
 
 • KOMENTARZE
  • OBWE daje impuls do zmiany ordynacji
   Piotr Trudnowski

   OBWE daje impuls do zmiany ordynacji

    
   Zaprezentowany niedawno raport Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie z wyborów parlamentarnych z 2015 wskazuje na potrzebę takiej zmiany ordynacji, która pozwoli na start kandydatom niezwiązanym z żadnym ugrupowaniem. Wbrew obiegowej opinii jest to możliwe nie tylko poprzez przyjęcie ordynacji opartej o jednomandatowe okręgi wyborcze, ale również dzięki wyborowi takich systemów wyborczych, które nie będą wymagały zmiany Konstytucji RP. Wraz z ordynacją należy dokonać przeglądu...

   Czytaj więcej

 • PUBLIKACJE
  • RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi
   dr Bartłomiej Biga

   RAPORT: W czyim interesie? O organizacjach zarządzania prawami autorskimi

    
   Działalności organizacji zbiorowego zarządzania prawami autorskim – takich jak ZAiKS , STOART, SWAP czy ZPAV – towarzyszy szereg absurdów i patologii. Tylko w 2015 odnotowały one łączne przychody z opłat za eksploatację praw autorskich na kwotę ponad 611 milionów złotych. Zebrały też pokaźny majątek: sam ZAiKS wykazuje w swoich sprawozdaniach wartość inwestycji krótkoterminowych na kwotę ponad miliarda złotych. – Organizacje te muszą być poddawane znacznie...

   Czytaj więcej

 • AKTUALNOŚCI